سلام ، به سایت شرکت فنی و مهندسی آتبین ایستا خوش آمدید.

خ کریمخان زند - خ آبان جنوبی - پلاک 7/1 - طبقه اول
ایران ، تهران

.

.

ساخت انواع مکانیکال سیل مخازن سقف شناور

سیستم نشت بندی پیشرفته بر اساس تکنولوژی روز آلمان

کاهش آلودگی محیط زیست، صرفه اقتصادی و افزایش ایمنی سایت

.

.

.

.

مکانیکال سیل سقف مخازن سقف شناور یکی از محصولات شرکت  فنی و مهندسی آتبین ایستا بوده که بر اساس طراحی نوین و تکنولوژی روز دنیا ارائه میگردد.کارشناسان این شرکت جهت کسب مهارت و دانش فنی لازم در این زمینه به کشور آلمان اعزام و دوره های تخصصی طراحی و ساخت را در شرکت IMHOF که از معتبرترین و بزرگترین سازندگان سیل های سقفی در دنیا میباشد، گذرانده اند.

واحد R&D  این شرکت با تلفیق تخصص و تجربیات خود در زمینه ساخت انواع تجهیزات آب بندی  به همراه دانش فنی نوین کسب شده از شرکت مذکور، موفق به ساخت مکانیکال سیل وسایر ادوات مستقر برروی سقف شناور مخازن با تکنولوژی روز دنیا و بومی سازی آن گردیده است.

.

.

.

.

مقدمه :

یکی از مهمترین تجهیزات ذخیره سازی هیدروکربن ها و فرآورده های سوختی، مخازن ذخیره سقف شناور داخلی و خارجی می باشد. برای جلوگیری از نشت بخارات هیدروکربنی به فضای بیرون از مخزن، بکارگیری نشت بند مناسب برروی سقف شناور از الزامات بهره برداری می باشد. این نشت بندها، در فاصله Rim Space، برروی تمامی Roof Leg Support و Guide Pole بایستی نصب گردد. نشت بخارات به بیرون از مخزن و تجمع آنها در نقاطی روی سقف مخزن، بستر بسیار مناسبی برای آتش سوزی می باشد، همچنین این بخارات در اثر وزش باد در محیط پیرامونی مخزن نیز، مشکلات متعددی بهمراه دارد.

از پرکاربردترین نشت بندهای مخازن ذخیره شناور خارجی می توان به Tube Seal, Foam Seal, Mechanical Seal اشاره کرد. در اروپا با توجه به سوابق بد بکارگیری Foam Seal و Tube Seal و همچنین مشکلات متعدد بهره برداری، مدت زمان زیادی است که این نشت بندها از رده خارج شده و نشت بندهای مکانیکی مورد استفاده قرار گرفته است. سیل های مکانیکی از دو قسمت سیل اولیه و ثانویه تشکیل شده است که با مکانیزم های فنری به جداره داخلی نصب می شوند.

این شرکت به بهره گیری از تکنولوژی آلمانی در طراحی، ساخت و نصب سیستم های نشت بند، محصولات خود را به بازار ارائه می نماید. در این محصولات توجه ویژه ای به طراحی نشت بند مناسب برای رفع مشکلات بهره برداری شده است.

.

.

.

.

سیل مناسب جهت جلوگیری از ورود آب باران به داخل مخازن ذخیره هیدروکربن های سفید

یکی از مهمترین پارامترها در اهمیت سیل ثانویه، تماس محکم و دایم با جداره مخزن برای جلوگیری از ورود آی باران به داخل مخزن می باشد. این مشکل در سیل های این شرکت با ابتکار و بکارگیری پوشش مخصوصی بر روی سیل ثانویه و هدایت آب باران به بروی سقف مخزن مرتفع شده است.دیگر نیازی به استفاده از سقف ثابت در مخازن ذخیره هیدروکربن های سفید نمی باشد.

با استفاده از این تکنولوژی، با به حداقل رساندن ورود آب باران به داخل مخزن، خلوص و کیفیت محصول نهایی تضمین می گردد و ارزش افزوده بهمراه خواهد داشت، همچنین سبب کاهش میزان خوردگی ورق های کف مخزن خواهد شد.

.

.

.

.

در نمودار زیر به صورت مشخص، بهره وری (Seal efficiency) در مخازن ذخیره سقف شناور آورده شده است. به بیان دیگر، این نمودار میزان نشت بخارات هیدروکربن به بیرون از مخزن را نشان می دهد. خط افقی تعداد پر و خالی شدن مخزن (Turnover) و خط عمودی بهره وری (Efficiency) سیستم سیل را نشان می دهد.

نمودار شماره 1 :   مخزن فقط دارای سیل اولیه می باشد.

نمودار شماره 2 :  مخزن دارای سیل اولیه و ثانویه می باشد.

نمودار شماره 3 : مخزن دارای سیل اولیه، ثانویه و تمامی ساپورت های نگهدارنده سقف مخزن (Roof Leg Support, Guide Pole) دارای سیستم نشت بند مناسب می باشند.

.

.

.

.

موضوع برون رفت بخارات هیدروکربن از مباحث بسیار مهمی است که سیستم های نشت بند این شرکت به آن توجه بسیار ویژه ای دارد. آموخته های تکنولوژی آلمانی در طراحی و ساخت سیستم نشت بند، بکارگیری مواد اولیه مناسب هر مایع نگهداری شده در مخزن و توجه ویژه به استاندارهای API 2517 و API 2519 از نکات محوری می باشد.

از مهمترین ویژگیهای سیستم های نشت بند این شرکت می توان به موارد زیر اشاره نمود :

-امکان انعطاف نشت بند در بازهmm 100~350  Rim Space ، یکی از حلقه های مفقوده در نصب سیستم نشت بند برای مخازن، عدم قطعیت از میزان حقیقی Rim Space در کورس های مختلف مخزن بعد از ساخت آن می باشد، ازینرو نشت بند مناسب بایستی توانایی انعطاف در بازه های بیشتر از mm 200 را بعد از نصب بر روی مخزن داشته باشد، این مهم در بهبود عملکرد مخزن و دوام نشت بند بسیار تاثیر گذار است.

-ارتفاع کوتاه سیل ثانویه و افزایش ظرفیت ذخیره سازی

-تماس مناسب و دایمی نشت بند با جداره مخزن(High centering force) باعث بالارفتن بهره وری نشت بند و به حداقل رساندن Emission از مخزن می شود.

-در مخازن ذخیره نفت خام، نشت بند ها به Wax Scrapper تجهیز می شوند، پارافین ایجاد شده در جداره مخزن، با این وسیله از بین خواهد رفت و عملکرد نشت بند بهبود خواهد یافت.

.

.


.

.

سیستم تخلیه آب باران از روی سقف مخزن

یکی دیگر از محصولات این شرکت، سیستم انتقال آب باران به بیرون از مخزن(Roof drainage system) می باشد. این سیستم ها در دو نوع flexible hose و flexible Joint قابل ارائه می باشد.

.

.


.

.

خدمات نصب

-انجام کلیه امور نصب سیستم های مختلف نشت بند و سایر ادوات روی سقف شناور برای مخازن  ذخیره سقف شناور

-ارائه مشاوره جهت نصب سیستم نشت بند جدید و یا برداشتن نشت بند قدیمی

خدمات مهندسی

-ارائه مشاوره در طراحی و انتخاب سیستم نشت بند مناسب

-انجام مطالعات emission control بر اساس استاندارهای API

-بازرسی مخزن و ارائه گزارش تعمیراتی

-انجام آنالیز هندسه مخزن

-طراحی و ساخت مخازن دخیره سقف ثابت و شناور

برخی از امکانات و مزایای سیلهای سقفی ساخت این شرکت :

1-کاهش چشمگیر و محسوس در خروج و هدررفت  مواد ذخیره شده به شکل گاز و بخارات.

2-بهره گیری و استفاده از حداکثر ظرفیت مخزن جهت ذخیره سازی مواد  بواسطه ساخت سیستم آب بندی  با حداقل ارتفاع طراحی شده برای سیل ثانویه.

3-انتقال و افزایش فشار اعمالی به سمت مرکز سقف مخزن که موجب افزایش راندمان آب بندی و درنتیجه  کاهش شدید خروج  بخارات و گازهای خطرناک و قابل اشتعال گردیده و نهایتا منجر به بهبود پارامترهای ایمنی و HSE خواهد شد.

4-کاهش محسوس ورود آب باران به داخل مخزن که کاهش خوردگی کف مخزن را به دنبال خواهد داشت.

5-حفظ حداکثری شرایط مناسب برای آب بندی وانعطاف پذیری بالا  در تغییرات ابعادی و شکل مخزن  از 100 الی 300 میلیمتر.

6-انتخاب و طراحی متریال قطعات غیر فلزی سیستم بر اساس مشخصات و SPEC سیال مورد ذخیره ، به نحوی که کمترین تاثیرات شیمیایی را برروی این قطعات داشته  و موجب افزایش طول عمر، بهبود عملکرد قطعات مذکور و در نتیجه آب بندی بهتر خواهد شد.

7-مونتاژ قطعات مختلف سیستم سیل و نصب آسان در محل مخزن در کمترین زمان ممکن.

8- قابلیت تعمیر و بازسازی با کمترین هزینه و خدمات پس از فروش  از دیگر مزایای  سیل های سقفی ساخت این شرکت میباشد.

.

.

.

.

.

.

ارتباط با واحد ساخت مکانیکال سیل سقفی:

مهندس سیده نیلوفر موسوی
مدیر فروش
مهندس آتبین مسلط
مدیر پروژه

.

[email protected]

.